Schodisko - dominanta interiéru
Sponzorované odkazy:
Vo viacposchodových obydliach zohráva schodisko nepostrádateľnú a nezastupiteľnú úlohu.
Vedľa praktickej funkcie by malo schodisko spĺňať predovšetkým funkciu bezpečnostnú, čo platí dvojnásobne v prípade, že dom obývajú malé deti. Okrem týchto najdôležitejších parametrov je veľkou výhodou, ak spĺňa schodisko požiadavky na nenáročnú údržbu. Po splnení vyššie uvedených parametrov je dôležité zamerať sa aj na stránku estetickú, ktorá utvára kompletný dojem celého interiéru.
Typy schodísk
K najpraktickejším a najviac využívaným typom patrí schodisko chrbticové, ktoré je charakteristické tým, že sú jednotlivé nášlapnice montované na stredovú nosnú konštrukciu.
Bočnicové schodisko sa vyznačuje tým, že nášľapy sú montované medzi vnútornou a vonkajšou bočnice. Tento typ schodiska sa veľmi dobre vyníma v moderných stavbách, často je využívané pre podkrovné výstavby. Keďže jeho podstatou je mohutnosť, ktorá zahŕňa masívne prvky, je bočnicové schodisko vhodné do väčších priestorov, napr vstupných hál alebo prepojených obytných miestností.
V poslednej dobe prichádzajú do módy vretenové schodiská, ktoré sú obľúbené predovšetkým pre svoju rozmanitosť.
K moderným a zároveň extravagantným typom patrí unisystémové schodisko, ktoré nedisponujú stredovou nosnou konštrukciou. Jednotlivé nášľapy sú zabudované do oceľovej kazety.
Tvar schodiska
Pred samotnou realizáciou si treba upresniť, aký priestor môžeme schodisku vyčleniť. Na základe zisteného faktu sa môžeme rozhodnúť pre daný tvar, ktorý je vo väčšine prípadov podmienený priestorom.
Ponuka tvarového prevedenia schodísk je nepreberná, dôležité však je, aby schodisko spĺňalo vysoké požiadavky na bezpečnosť. Správnu voľbu tvarového prevedenia je potrebné veľmi dôkladne riešiť v prípade, že sa v dome vyskytujú deti.
Zvoliť môžeme schodisko priame, točité alebo v tvare písmena P, L, Z alebo U.
K výhodám priameho schodiska patrí predovšetkým vysoká bezpečnosť, je tu veľmi malé riziko pádu, preto je vhodné do rodín, v ktorých sa nachádzajú malé deti. Priame schodisko je vhodné ku sťahovaniu nábytku, nevýhodou však je vysoká požiadavka na priestor.
Točité schodiská sú obľúbené predovšetkým pre atraktívny dizajn a priestorovú nenáročnosť. Avšak k záporným vlastnostiam patrí menšie pohodlie a nízka miera bezpečnosti.
Materiál
Väčšina ľudí preferuje prírodné materiály, ktorými je v tomto prípade drevo. K výrobe dreveného schodiska sa najčastejšie používa dub, buk, javor, čerešňa, jaseň, lacnejšou alternatívou je smrek alebo borovica. Obľuba dreveného schodiska spočíva predovšetkým vo vzdušnosti, príjemnosti materiálu na dotyk, elegantným splynutím s akýmkoľvek interiérom a trvalej hodnote.
Ďalším možným materiálom pre výrobu schodiska je betón, ktorý sa obkladá drevom, PVC, protišmykovou dlažbou, kobercom alebo kameňom. Výhodou betónového schodiska je praktickosť, jednoduchosť výroby – zhotovenie a cenová dostupnosť.
V moderných, nadčasových interiéroch spravidla prevláda schodisko nerezové alebo sklenené.
Článok Schodisko - dominanta interiéru bol publikovaný 4. března 2013 v 09.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Točité schodisko, to pravé pre nejeden interiér 12.09.2013 07.00
- Smrteľné nebezpečenstvá v dome - schody a obklady 22.01.2014 07.00
- Dokonalý interiér rodinného domu 17.12.2018 22.30
Top 10
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Poschodové postele nie sú len pre deti
- Magnetické koreničky Mago5
- Využitie pivničných priestorov
- Moderné domové čísla
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Záhradné krby
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- 3D plotové panely
- Aký luster do obývačky?
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa