Výber rohožky pred dvere
Sponzorované odkazy:
Rohožky vypĺňajú miesto pred dverami takmer vo všetkých slovenských domácnostiach, teda môžeme povedať, že tento veľmi dôležitý pomocník patrí k nevyhnutnému a funkčnému vybaveniu. Správne zvolená rohožka dokáže zachytiť až osemdesiat percent nečistôt, ktoré by sme si bez jej prítomnosti doniesli do obytného priestoru.
Design a výber
Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z neprebernej ponuky tvarového, veľkostného, materiálového a motívového prevedenia.
Rad zákazníkov vyberá rohožku podľa estetickej a finančnej stránky, ale výber rohožky by mal byť podmienený predovšetkým stránkou kvalitatívnou. K najdôležitejším aspektom pri robení novej rohožky patrí kvalita materiálu a dĺžka rohože alebo vlasu. Dlhé rohože z kvalitných materiálov sú schopné zachytiť veľké množstvo nečistôt, prachu a špiny.
K veľmi obľúbeným materiálom, ktoré sa používajú na výrobu rohoží, patria materiály prírodné, z ktorých môžeme menovať jutu, bambus alebo kokos. Lacnejšou alternatívou sú rohože vyrobené zo syntetických vlákien alebo gumy, ktoré vypĺňajú vstupný priestor mnohých domácností.
Typy rohoží
K veľmi dobrým rohožiam patria rohože samočistiace, ktoré pozostávajú z hliníkových alebo mosadzných pásov, na ktorých sú prichytené gumové profilové pásy. Princíp očistenia obuvi na tomto type rohoží spočíva v dokonalom systéme, obuv sa veľmi ľahko očistí od najväčších nečistôt. Údržba samočistiacich rohoží spočíva vo veľmi jednoduchom počine, po určitej dobe sa vrchná rohož zvinie alebo odklopí a špina nachádzajúca sa pod ňou jednoducho vymetie.
Tento typ rohoží sa inštaluje vo vonkajších priestoroch, pred vstupom do domčeka alebo domového bytu. Vonkajšie rohože sa najčastejšie zapúšťajú do dlažby, povrch je vyrobený z kovových roštov, recyklovaného polypropylénu alebo betónu.
K štandardným a prevládajúcim typom rohoží patria rohože, ktorých povrch pripomína veľmi hrubý koberec. Hutný povrch rohože je vybavený slučkami z POP vlákien, ktoré obuv očistia od hrubých i jemných nečistôt. Tento typ rohoží je určený predovšetkým do vnútorných priestorov alebo vonkajších krytých priestorov, pretože k ich pevnému upevneniu sa používajú nábehové lišty, vďaka ktorým sa čistenie obuvi stáva jednoduchším. Kobercové rohože sa udržujú luxovaním alebo sprchovaním, pravidelnou údržbou prispievame k dlhšej životnosti, ktorá môže predstavovať až 6 rokov.
K najjemnejším typom rohožiek patria rohožky kobercového charakteru, ktoré slúžia len na odstránenie najjemnejších nečistôt a preto sa používajú v interiérových priestoroch. Obyčajne vypĺňajú plochu medzi predsieňou a obývacou izbou alebo vstupnou halou a obytným priestorom.
Článok Výber rohožky pred dvere bol publikovaný 5. března 2013 v 16.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Čo nikdy neprať v práčke? 23.10.2021 09.00
- Farebné riešenie malých verand 01.08.2013 15.30
- Čistý domov pre zdravie 06.03.2021 00.00
- Ako stihnúť vianočné upratovanie včas? 07.12.2021 09.00
- Jar v znamení novej záhrady 14.03.2016 07.45
Top 10
- 3D plotové panely
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Zamilujte si leňošky
- Kúpanie v drevenej vani
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Leňošky a kreslá - štýlovo a pohodlne
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Ako rozdeliť miestnosti v dome?
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa