Izolácia podlahy
Sponzorované odkazy:
Nepríjemný chlad od nôh je hlavným dôvodom na zateplenie podlahy, popr. montáže podlahového vykurovania. Podľa odborníkov nesprávnym zateplením podlahy uniká iba 10% tepla, ale pri dnešných stále narastajúcich nákladoch na vykurovanie nejde o malé čiastky. Kvalitná tepelná izolácia podlahy ovplyvňuje úroveň komfortu bývania a zvyšuje životnú úroveň jeho obyvateľov.
Dôvodom k realizácii podlahovej izolácie je v najčastejších prípadoch chlad od nôh, úspora energie alebo inštalácia podlahového kúrenia. Medzi výhody izolácie patrí obmedzenie prieniku interiérového hluku prenikajúceho do ďalších miestností. Izoláciu je možné umiestniť takmer pod všetky typy podláh – koberce, PVC, parkety, plávajúce podlahy, dlažbu či korkové krytiny.
Požiadavky na izolačné materiály
• vynikajúce izolačné vlastnosti
• nehorľavosť materiálu
• dostatočné zabezpečenie zvuku
• prievzdušnosť
• stabilita – zachovanie tvaru a pôvodných vlastností
• zdravotná nezávadnosť
• nenasiakavosť
Materiál
Trh ponúka nepreberné množstvo izolačných materiálov, z čoho najobľúbenejším materiálom je expandovaný polystyrén, ktorého cena je versus kvalita veľmi prijateľná. Výhodou tohto materiálu je jeho ľahkosť, teda ľahká manipulácia pri montáži. Dobre odoláva vlhkosti, starnutiu a hnilobe a je tvarovo stály. Tepelno izolačné vlastnosti sú veľmi dobré, disponuje vysokým difúznym odporom, čo obmedzuje prepúšťanie vodnej pary. Nevýhodou však je neschopnosť odolávať vysokým teplotám, ktoré sú vyššie ako 70 ºC. Ďalším, v poradí druhým najobľúbenejším materiálom, je extrudovaný polystyrén, ktorý ponúka rad priaznivých vlastností: pevnosť, nesmrštitelnost, v dostatočnej miere zabraňuje prepúšťaniu vodnej pary. Tepelno-izolačné vlastnosti sú ďaleko vyššie ako u expandovaného polystyrénu, čo sa však odráža na vyššej cene. Veľmi časté využitie, pri profesionálnej montáži izolácie podláh, nachádzajú kamenné a sklené vlny, ich využitie je všestranné, počnúc od suterénu a končiac stropom. Kamenná vlna je kvalitnejšia, nehorľavá, zdravotne bezchybná, vyrába sa v rôznych tvarových modifikáciách, disponuje vysokou priepustnosťou vodných pár. Výborne izoluje hluk, ale k nevýhodám patrí to, že sa absolútne nesmie stretnúť s vodu. Menej časté využitie nachádza expandovaný perlit, ktorý disponujú stredne zvukovo izolačnými a tepelno-izolačnými vlastnosťami a nízkou objemovou hmotnosťou. Výhodou tohto materiálu je minimálna nasiakavosť, zdravotná nezávadnosť a minimálna horľavosť. Na izoláciu podláh sa ďalej využíva jednozložkový polyuretán, ktorý sa ponúka vo forme peny a využíva sa najčastejšie na izoláciu prestupov či otvorov podlahovej krytiny.
Zvuková izolácia
Tichá dlažba sa uplatňuje v byte či dome, ktorý bude pokrytý keramickou dlažbou a kde chceme docieliť minimalizáciu hluku. Pod dlaždice sa používa zvukovo izolačná vložka v podobe SDI panelu o celkovej hrúbke 4,8 mm. Podľa odbornej štúdie znížia tieto panely hlučnosť zhruba o 16 – 19 decibelov. Cena SDI panelu sa pohybuje okolo 11 €/m². K zníženiu hluku môžeme použiť aj vodeodolný systém, ktorý sa používa pod keramickú dlažbu a ostatných tvrdých podlahových krytín. Postup montáže začína položením akustickej textílie na špeciálny lepiaci tmel, potom sa aplikuje samonivelačná hmota a po úplnom zaschnutí sa nanáša lepidlo a pokladá sa dlažba. Hluk sa vďaka tomuto princípu zníži až o 25 decibelov a cena pokládky vrátane materiálu vyjde na 32 €/m².
Montáž podlahovej izolácie
Najdôležitejšou podmienkou pre splnenie správnej pokládky izolácie je absolútna suchosť izolačného materiálu, pretože vlhkosť materiálu bude mať v budúcnosti vplyv na izolovanie. Podklad by mal byť tiež dostatočne vyschnutý a povrch stopercentne rovný. Nerovnosť povrchu podlahy je možné tolerovať maximálne do 2,5 – 3 mm, čo je optimálna miera ku hrúbke izolačných dosiek. Dôležitými pomocníkmi pri správnej montáži izolácie sú obvodové pásky, ktoré zabraňujú prestupu tepla a hluku. Na tepelnú izoláciu sa kladie poistná hydro-izolácia, ktorá musí zabrániť tomu, aby nanášaná vrstva nezatekala do tepelnej izolácie. Proces končí položením nášlapnej vrstvy, ktoré sú vyrábané vo forme veľkoplošných dosiek, a pokladajú sa tesne vedľa seba tak, aby nevznikli žiadne špáry.
Článok Izolácia podlahy bol publikovaný 20. března 2013 v 16.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Drevené podlahy 27.08.2013 06.30
- PVC podlahy 15.03.2013 15.00
- Plávajúce podlahy 29.04.2013 07.15
- Tarkett: Trendy podlahy 14.10.2013 07.15
- Drevené podlahy a ich varianty 25.07.2014 07.00
Top 10
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Zamilujte si leňošky
- Kúpanie v drevenej vani
- Leňošky a kreslá - štýlovo a pohodlne
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Ako rozdeliť miestnosti v dome?
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa