Ako sa správať ekologicky aj pri nákupe nového nábytku?
Sponzorované odkazy:
Ekologické zmýšľanie, trvalá udržateľnosť – veľmi moderná a preberaná téma posledných rokov. O udržateľnosti sa v poslednej dobe hovorí najmä v súvislosti s nákupom nového oblečenia, ale ekologicky by ste mali premýšľať aj pri nákupe nového vybavenia a nábytku do vášho domu.
Prijatím ekologicky šetrných možností a udržateľných zásad môžeme prispieť k zelenšiemu a ekologickejšiemu svetu. A pritom si užívať štýlový a funkčný nábytok. Našťastie nový nábytok nekupujeme tak často, a pokiaľ volíte masívne drevo, kov a sklo, vždy je možnosť nepoužívaný nábytok ekologicky zlikvidovať. Pri nákupe plastových boxov dávajte prednosť tým, ktoré sú vyrobené z recyklovaného plastu.
Nábytok máva najrôznejšie povrchové úpravy – farbenie, lakovanie a pod., preto by mala byť vašou prvou voľbou kúpa nábytku, na výrobu ktorého boli použité zdravotne nezávadné farby. V dnešnej dobe si veľa výrobcov zakladá na tom, aby bol nábytok nehorľavý – zaujímajte sa o to, vďaka akým prísadám je nehorľavosť dosiahnutá.
Radšej pri obstaraní nových kúskov do vášho domova investujte pár stoviek eur navyše, ale majte istotu, že máte doma nábytok z masívneho dreva, ktorý bude odolný, vydrží aj vyrastanie vašich detí a nebudete musieť každé dva roky nábytok meniť, ako tomu často bohužiaľ býva u sektorového. nábytku.
Nábytok, ktorý kupujete, nemusí byť nutne nový, pokiaľ sa vám hodia starožitné kúsky, vydajte sa nakupovať nábytok do antikvariátu. Alebo si prerobte k obrazu svojmu starožitný nábytok po babičke – v dnešnej dobe nie je vôbec zložité, nechať si prečalúniť staršie kreslá, či pohovky.
Preferujte značky nábytku, ktoré používajú minimálne a ekologické obalové materiály, čím obmedzujú zbytočné plytvanie.
Keď si necháte vyrobiť nábytok z masívneho dreva na mieru od miestnych živnostníkov, budete mať istotu, že máte doma neopozeraný a originálny kúsok, navyše ušetríte za dopravu. A zmenšíte uhlíkovú stopu, kedy sa nábytok dováža tisíce kilometrov do medzi skladov a skladov.
Nábytok by sa mal dať ľahko udržiavať, čalúnenie by sa malo ľahko vyčistiť, poprípade vyprať, pokiaľ bude nábytok čistý a ošetrovaný, vydrží vám oveľa dlhšie.
Článok Ako sa správať ekologicky aj pri nákupe nového nábytku? bol publikovaný 6. února 2024 v 07.00 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Ako sa ľahko presťahovať? 23.09.2023 07.00
- Ako sa starať o závesy? 10.08.2021 09.00
- Ako sa zbaviť otravného hmyzu 01.06.2021 09.00
- Ako sa starať o hortenzie? 06.06.2023 07.00
- Ako sa pripraviť na Vianoce? 14.11.2020 09.00
Top 10
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Zamilujte si leňošky
- Kúpanie v drevenej vani
- Leňošky a kreslá - štýlovo a pohodlne
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Ako rozdeliť miestnosti v dome?
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa