Ako odstrániť plesne v byte
Sponzorované odkazy:
Plesne môžu vyvolať u citlivejších jedincov rôzne druhy vyrážok, popr. spustiť alergiu, najviac ohrozujú novorodencov, alergikov a starých ľudí.
Výskyt plesní
Plesniam sa veľmi dobre darí vo vlhkom prostredí, ktoré im prináša ideálne podmienky pre ďalšie rozmnožovanie. 50% a vyššia vlhkosť bytu je prvým spúšťacím mechanizmom pre začínajúci výskyt plesne. Medzi rizikové miesta výskytu patria predovšetkým rohy miestností, miesta okolo okien, steny za ťažkým nábytkom, v škárach obkladov či dlažby a pod tapetami.
Ako plesne eliminovať
• už pred kúpou alebo prenájmom bytu sa uistite, že byt nemá plesne
• pravidelné vetranie a dostatočné vykurovanie bytu
• preventívne používanie špeciálnych prostriedkov na ošetrenie muriva, ktoré zabraňujú vzniku plesní, rias, kvasiniek a baktérií
• správne regulovanie teploty v byte
• pravidelné používanie digestoru pri varení
• kontrola vnútornej vlhkosti bytu pomocou vlhkomeru
• obmedziť sušenie bielizne v byte
• nábytok neumiestňovať tesne k stenám, nutné je zachovať 10 cm medzeru
• pravidelná dezinfekcia chladničky a mrazničky
• časté vynášanie odpadového koša
• pravidelná dezinfekcia kúpeľne protiplesňovými prostriedkami.
Ako plesne odstrániť.
• Najlacnejším, ale napriek tomu veľmi účinným prostriedkom na odstránenie plesní je tradičné Savo, ktoré má biocídne účinky. Savo nastriekame zo vzdialenosti 5 až 10 cm v širšej vrstve na plesňou napadnutú stenu a necháme pôsobiť. V prípade, že by antipliesňové prostriedky pleseň neodstránili, bude potrebné oškrabať maltu, a to aj v širšom okolí výskytu plesne a povrch zabezpečiť niekoľkovrstvovými nátermi protiplesňového prípravku.
• Obdobným prípravkom je Fungispray Super, ktorý sa používa na odstránenie plesní vonku aj v interiéri. Napadnuté miesto postriekame prípravkom a necháme chvíľu pôsobiť, potom pleseň odstránime navlhčenou kefkou alebo zotrieme vlhkou handričkou. Cena za jeden liter sa pohybuje okolo 5 €.
• V prípade, že je dom postavený v stráni, kde je neustále vlhko, je treba voliť dôkladnejšie opatrenia, ako napr. injektáž alebo prístroj, ktorý funguje na základe elektroosmózy a teda stúpajúcu vodu zatláča naspäť do zeme. Táto varianta by zrejme problém s vlhkosťou stien vyriešila, ale problém je v tom, že obstarávacie náklady tohto prístroja vrátane montáže sú zhruba štyri tisíc eur.
• Sanačná omietka je ďalšou možnou variantou pri odstraňovaní plesní, ktorá funguje na princípe odparenie vlhkosti z muriva a zabráni prenikaniu vody do múrov.
• Kryštalizačné stierky fungujú ako hydroizolačné pláty, ktoré sa nanášajú na stenu pomocou stierky. Cena tejto zmesi sa v priemere pohybuje okolo 30 € za 25 kilogramov zmesi.
• Elektrické odvlhčovače vzduchu, ktoré nasávajú vlhký vzduch, ktorý ďalej prúdi do chladiča, kde sa ochladí na teplotu rosného bodu, čím prestane mať schopnosť na udržanie vody. Vysušený vzduch sa vráti späť do miestnosti a opäť na seba viaže prebytočnú vodu a vlhkosť.
Mokré steny sa neoplatí podceňovať, pretože priamo ohrozujú stavbu a sú príčinou rôznych druhov ochorení či zdravotných rizík. Teda rada na záver znie: prevencia je najlepším riešením proti výskytu plesní a keď už sa pleseň objaví, nepodceňujme danú situáciu a problém okamžite riešme.
Článok Ako odstrániť plesne v byte bol publikovaný 13. prosince 2012 v 07.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Vlhkosť v byte - ako na ňu? 22.05.2013 16.45
- Tipy na zmenu vzhľadu kúpeľne, keď nemáte financie na rekonštrukciu 13.01.2024 07.00
- Chcete mať žiarivú sprchu plnú lesku? 25.03.2022 06.15
- Tipy, ako mať živý vianočný stromček čo najdlhšie pekný 29.11.2020 06.45
- Syndróm chorých budov a koronavírus 08.11.2020 07.00
Top 10
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Zamilujte si leňošky
- Kúpanie v drevenej vani
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Leňošky a kreslá - štýlovo a pohodlne
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Ako rozdeliť miestnosti v dome?
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa