Sklobetón v interiéri
Sponzorované odkazy:
O využití sklobetónu v interiéri by nám mohli vykladať naši prarodičia, pretože v tej dobe tvorili tieto sklenené dlaždice neoddeliteľnú súčasť takmer všetkých stavieb. Vtedajšie využitie sklobetónu bolo totožné s využitím súčasným, od ich terajšieho použitia sa očakáva presvetlenie a estetické skrášlenie miestnosti.
Výber
V súčasnej dobe predstavuje ponuka sklobetónu na tuzemskom trhu neuveriteľnú paletu farieb, veľkostí a tvarov. Vyberať môžeme z niekoľkých farebných variácií, ale aj z bezfarebného či priesvitného prevedenia. K obľúbeným typom patrí matné prevedenie, veľmi žiaduce sú sklenené tvárnice s dekoratívnymi rytými prvkami. Do tmavších miestností je vhodné voliť luxfery so stopercentnou priepustnosťou svetla, teda číre a netónované sklenené tvárnice.
Sklobetón je k dostaniu v štandardnej veľkosti, a to o rozmeroch 19 × 19 × 8 cm alebo v miniatúrnom prevedení s rozmermi 9,4 × 19 × 8 cm. Vyberať však môžeme z ponuky veľkoplošných formátov o rozmeroch 24 × 24 × 8 alebo 30 × 30 × 10 cm.
K doplnkovým programom patria zakončovacie a rohové luxfery, ktorých prítomnosť prispeje k perfektnému prevedeniu a dokonalému dizajnovému stvárneniu.
Využitie
V moderných interiéroch sa luxfery veľmi často používajú na vytvorenie priečok, ktoré od seba oddeľujú jednotlivé miestnosti. Využitie si však našli aj v kúpeľni, kde sú najčastejšie používané k výstavbe sprchovej steny alebo umývadlovej plochy. Luxferovou stenou je tiež možné oddeliť toaletu, ktorá zvyčajne v priestranných kúpeľniach narúša celkový dojem. V kuchyniach sa luxfery využívajú k zostave jedálenských pultov alebo domácich barov, veľmi efektne pôsobia ako dekoratívny prvok steny.
Stavba
Jednotlivé luxferové dielce sa zostavujú pomocou malty, konečnou úpravou je veľmi jemné škárovanie. Stavba luxferovej steny je obdobná so stavbou, pri ktorej sa používajú klasické tehly.
V interiéroch sa obvykle používajú luxferové prefabrikáty, ktoré sa zákazníkom vyrábajú na mieru podľa vopred stanovených požiadaviek. K najväčším výhodám prefabrikátového sklobetónu patria nízke požiadavky na prácu, pretože jednotlivé dielce sú v dielni vopred zasadené do takmer finálnej podoby. Najjednoduchšou montážou sklobetónu je suchý variant, pri ktorej sa jednotlivé dielce zostavujú do vopred pripravených drevených rámov.
Jeden meter štvorcový luxferovej steny alebo priečky disponuje hmotnosťou v rozmedzí 60 – 85 kg, čo si kladie vysoké požiadavky na pomerne značnú nosnosť podlahy.
Článok Sklobetón v interiéri bol publikovaný 16. dubna 2013 v 07.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Malá kúpeľňa v paneláku - ako si s ňou poradiť? 09.01.2013 09.00
Top 10
- Magnetické koreničky Mago5
- Moderné domové čísla
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Poschodové postele nie sú len pre deti
- Ozdoby na vianočný stromček s kryštálmi Swarovski
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- 3D plotové panely
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Chňapky do kuchyne: ručne šité a maľované
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa