Truhly: ich návrat do interiéru
Sponzorované odkazy:
Truhlice patria k najstarším kusom nábytku, ktoré sprevádzajú ľudstvo od čias, kedy človek prvýkrát začal používať ošatenie, riad a vytváral si potravinové zásoby. Najväčšieho rozmachu používania truhiel môžeme zaznamenať v starovekom Grécku, kde miestnym obyvateľom slúžila truhla nielen na úschovu oblečenia, ale aj ako vhodný predmet na prepravu. V kráľovských a šľachtických rodoch naopak spĺňala funkciu pokladnice, do ktorej sa ukladali zásoby zlata, drahého kamenia a šperkov. Naopak chudobným vidiečanom spĺňala truhla v prvom rade funkciu jedálenského stola, úložného priestoru a prepravného zariadenia.
Prvé truhly disponovali veľmi primitívnym vzhľadom, spočiatku sa vydlabávali z kmeňa stromu, až o niekoľko desiatok rokov neskôr sa výrobe truhiel začali venovať stolársky majstri. Truhly disponovali najrôznejšími druhmi veľkostí, a to podľa spôsobu a účelu ich využitia.
Truhlice 21. storočia
V súčasnej dobe si truhly opäť prešľapávajú cestičku nielen do vidieckych, ale aj do moderných obydlí. Vzhľad dnešných truhiel zostal od tých pôvodných takmer nemenný, ale dizajnovo sú dôkladnejšie prepracované do najmenších detailov. V dnešných interiéroch sa truhly používajú predovšetkým k ukladaniu posteľnej bielizne, interiérových textílií alebo špinavej bielizne ako alternatíva čistiarenských košov. Ďalšie využitie truhiel slúži pre odkladanie menej potrebných alebo sezónnych predmetov, kníh, časopisov alebo ostatných predmetov, ktoré chceme uschovať pred deťmi. V detskej izbe nachádzajú veľmi široké uplatnenie, najčastejšie na ukladanie hračiek, detských pokladov a školských potrieb. Truhly určené do detských izieb môžeme vyberať zo širokej škály veselých a rozprávkových motívov, ktorými sú pomaľované.
Materiál a údržba
Kvalitné typy truhiel sa vyrábajú z masívneho dreva, najčastejšie zo smreku alebo borovice, ktorých konečná podoba prechádza úpravou morenia. Ak dávame prednosť drevným podobám, možno vyberať z odtieňov imitácie buku, javora, čerešne, duba či brezy. K obľúbeným odtieňom patrí podoba vzácnych drevín, najčastejšie sa stretneme s variantom mahagónu alebo ebenu. Truhly z masívu sa povrchovo upravujú voskovaním, pretože táto metóda patrí k najtrvanlivejším úpravám, možno ju jednoducho renovovať a disponuje vysokou odolnosťou proti postriekaniu tekutinami.
V moderných, odľahčených priestoroch prevládajú truhly vyrobené z prírodných pletených vlákien, ktoré disponuje ľahkosťou. Na trhu sa objavujú truhlice z morskej trávy, banánových listov, ratanu, bambusu, prútia alebo vodného hyacintu. Tieto prírodné materiály si svoju obľubu získali predovšetkým pre veľmi jednoduchú údržbu a nízku hmotnosť, ktorá zaručuje ľahkú manipuláciu.
Článok Truhly: ich návrat do interiéru bol publikovaný 21. dubna 2013 v 07.30 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Top 10
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Zamilujte si leňošky
- Kúpanie v drevenej vani
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Leňošky a kreslá - štýlovo a pohodlne
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Ako rozdeliť miestnosti v dome?
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa