Izbové rastliny - druhy
Sponzorované odkazy:
Izbové rastliny neodmysliteľne patria k doplnkom každého interiéru, ktoré prispievajú k utvoreniu celkovej atmosféry a pozitívnemu ovplyvneniu klímy. Zelená farba priaznivo pôsobí na ľudský organizmus, uvoľňuje psychické napätie a blahodarne pôsobí na unavené a boľavé oči.
Zimná záhrada
Zimná záhrada je miestnosť, ktorá je prepojená s centrálnou časťou domu, najčastejšie obývacou izbou alebo priestrannou vstupnou halou. Celoročne obytný priestor, je miestom, do ktorého chodíme relaxovať, oddychovať, načerpávať novú energiu a obdivovať krásy prírody, ktoré veľmi dobre pôsobia na psychiku človeka. Pri výbere rastlín musíme vziať do úvahy naše časové a pestovateľské podmienky, ktoré môžeme rastlinám venovať. Efektívne pôsobia rýchlo rastúce zelené rastliny, ktoré vytvárajú plazivé liany alebo tropické druhy, ktoré nevyžadujú pravidelnú zálievku a dostatok svetla.
Podmienky pre pestovanie izbových rastlín
Všeobecne môžeme povedať, že každá rastlina k svojmu rastu potrebuje predovšetkým svetlo a vodu, náročnejšie typy vyžadujú určitú teplotu a vzdušnú vlhkosť. Výber rastlín teda podriaďte podmienkam, ktoré im môžeme v našom dome ponúknuť. Ak si izbové rastliny kupujeme len za účelom dekorácie, voľme také typy, ktoré nevyžadujú pravidelnú zálievku, rosenie, prihnojovanie a časté presádzanie. Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z neprebernej širokej ponuky rastlín, ktoré majú znížené nároky na pestovateľské podmienky.
Datľovník
Datľovník patrí do skupiny rastlín, ktoré ku svojmu rastu nevyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto nachádzajú optimálne podmienky k rastu takmer vo všetkých interiéroch. Palma datľovníka sa vyznačuje pichľavými listami, ktoré vyrastajú z mohutnejšieho kmeňa. Rastlina veľmi dobre znáša suchý vzduch, k svojmu rastu však potrebuje dostatok svetla a pravidelnú zálievku.
Dracéna
Nenáročná subtropická rastlina pochádzajúca z Afriky alebo Ázie je k dostaniu v niekoľkých druhoch, ktoré sa od seba líšia tvarom listov, sfarbením a celkovým vzrastom. Dracéne sa veľmi dobre darí v ľahšom polotieni, jej nepriateľom je priame poludňajšie slnko. Typickým stanovišťom môže byť priestor v blízkosti ústredného kúrenia, vyžaduje suchší vzduch a teploty v rozmedzí 18 – 27 ºC. Menšie typy dracény veľmi dobre vyniknú na kvetinových stolíkoch alebo poličkách, väčšie rastliny výrazne oživia každý interiér.
Fikus
Na tuzemskom trhu môžeme vyberať fikusy z niekoľkých výškových vzrastov, od tých najmenších, ktoré dorastajú do výšky niekoľkých desiatok centimetrov až po tie najväčšie, ktoré merajú niekoľko metrov. Mohutná a vysoká rastlina veľmi dobre vynikne v priestranných halách, v ktorých sa stáva dominantným prvkom. Veľmi obľúbeným bytovým fikusom je ficus benjamina s kožovitými 6 cm dlhými listami. Rastlina nie je náročná na teplo, veľmi dobre prospieva v priestoroch s nižšou vzduchovou vlhkosťou, nevyžaduje pravidelnú zálievku.
Aloe
Rastlina, pochádzajúca z Južnej Afriky sa v našich domácnostiach pestuje predovšetkým pre svoje liečivé účinky, ktoré sa získavajú zo šťavy a dužiny. V domácich podmienkach môžeme šťavu použiť na rôzne popáleniny, drobné rany, na výrobu domácich masiek či ako prísadu do pleťových krémov. Charakteristickým rysom sú dlhé, úzke listy, ktoré majú po stranách pichľavé výrastky. Aloe patrí k veľmi nenáročným rastlinám, ktorých stanovišťom môžu byť svetlé a suchšie miestnosti, v letných obdobiach im veľmi prospieva balkónové či záhradné umiestnenie. Rastliny nevyžadujú pravidelnú zálievku ani prihnojovanie, presádzanie postačí vykonať raz za šesť až sedem rokov.
Či už sa rozhodneme pre akúkoľvek izbovú rastlinu, nemali by sme zabúdať na obalový materiál, ktorý by mal ladiť predovšetkým s priestorom, v ktorom bude rastlina umiestnená. Kvetinové obaly spĺňajú nielen funkciu praktickú, ale aj funkciu estetickú, pretože veľmi pôsobivo oživia interiér. Tuzemský trh ponúka neuveriteľne širokú ponuku obalových materiálov, ktoré sú vyrobené z glazovanej keramiky, kovu, kameniny, lyka, skla, plastu či bambusu. Výber izbovej rastliny a kvetinového obalu záleží teda len na našom osobnom vkuse.
Článok Izbové rastliny - druhy bol publikovaný 10. května 2013 v 16.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Izbové rastliny 05.04.2013 15.30
- Mäsožravé rastliny 04.04.2013 16.15
- Izbové rastliny a svetlo 05.06.2021 09.00
- Izbové rastliny nie sú len na okrasu 30.09.2023 07.00
- Byt plný kvetín alebo rastliny ako súčasť dekorácie 31.03.2014 07.15
Top 10
- Magnetické koreničky Mago5
- Moderné domové čísla
- Poschodové postele nie sú len pre deti
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Ozdoby na vianočný stromček s kryštálmi Swarovski
- Chňapky do kuchyne: ručne šité a maľované
- 3D plotové panely
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa