Nízkoenergetické domy
Sponzorované odkazy:
Ako možno hospodárne využívať energiu
Príroda nás obklopuje zo všetkých strán, preto by sme si mali uvedomiť jej dôležitosť a krehkosť a začať sa k nej správať hospodárne. S týmto súvisí tiež úspora energie v domácnostiach. Ako môžeme najlepšie znížiť spotrebu energie?
Odpoveď je veľmi jednoduchá, stačí mať nízkoenergetický dom. V takomto obydlí je znížená prevádzka energie napríklad na kúrenie, klimatizáciu, vetranie, tiež energia vydaná pri svietení alebo na prípravu jedla a mnoho ďalšieho zariadenia v dome. V zahraničí sú nízkoenergetické domy samozrejmosťou. V Slovenskej republike ľudia len začínajú prichádzať na to, že vďaka výstavbe domov so spotrebou tepla na vykurovanie, ktorá je maximálne 50 kWh/m2 za rok, môžu ušetriť veľa svojich ťažko zarobených peňazí.
Bohužiaľ výstavba takéhoto domu môže spočiatku človeka odradiť, a to vďaka nákladnej a zdĺhavej príprave. Veľa času a úsilia sa musí vynaložiť pri zostavovaní projektu. Sme nútení zháňať odborníkov, ktorí nám náročný plán vyhotovia. Ďalej bude potrebné si uvedomiť, aké kvalitné materiály použijeme. Nízkoenergetické domy sú jednoduché stavby bez zbytočných výčnelkov. Väčšinou majú tvar kocky alebo kvádra, určite nie pologule. Investovať musíme predovšetkým do izolácie domu (je hrubá až 50 cm), ďalej do regulácie vykurovania a vetrania. Tieto domy sú viac presklené, a pretože sú sklá orientované na juh (slnečnú stranu), využívajú hojne slnečnú energiu. Osvedčilo sa používanie trojsklených okien (miesto prostrednej tabule je odrazová fólia). Keďže majú domčeky viac skiel než bežné stavby, je potrebné si nájsť rozlohove vhodný pozemok, aby sme mali zaručené súkromie. Zaistiť kvalitnú tesnosť celého objektu je nevyhnutnou podmienkou.
Je pravda, že postaviť si úsporný dom nás vyjde drahšie ako bežný domček, ale zase z druhého hľadiska sa nám tieto investície v priebehu času každopádne vrátia a môžeme v týchto hospodárnych domoch bývať s uspokojivým pocitom, že pomáhame životnému prostrediu a nebude nás toľko rozčuľovať neustály nárast cien energií a palív.
zdroj obrázku: energetika.cz
Článok Nízkoenergetické domy bol publikovaný 24. prosince 2012 v 15.30 v rubrike Dom. Autorom článku je Muráriková Jana. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Mobilné domy 16.12.2012 07.00
- Nízkoenergetické rodinné domy 25.01.2019 23.30
- Moderné domy z dreva 26.04.2013 16.15
- Vonkajšie svetlá pre tradičné aj moderné domy 27.04.2017 00.00
- Grafický policový systém z LagoLinea pre moderné domy 03.05.2013 06.30
Top 10
- 3D plotové panely
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Test vôní do záchodu - ktoré sú najkvalitnejšie?
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Aký luster do obývačky?
- Unikátne a nádherné lustre pre váš domov
- Vyberte si vhodné osvetlenie
- Stropné svietidlá
- Rustikálne zrkadlo usadené v masíve
- Patchwork - deky vyrobené touto technikou nemajú chybu
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa