Rohové vane
Sponzorované odkazy:
Otočiť kohútikom a napustiť vaňu plnú horúcej vody až po okraj, do ktorej sa môžeme ponoriť a v pokoji relaxovať, považujeme dnes za štandard.
História váň siaha až do obdobia antiky, kedy sa bohatí a urodzení začali starať o svoje telo a hygienu. Do horúcej vody si pridávali rôzne druhy bylín, kvetov a ozdravných olejov. S rastúcou obľubou kúpeľov vznikli vo vyšších vrstvách kúpele, ktoré obsluhovali pôvabné kúpeľníčky. Neskôr sa vaňa stala súčasťou kráľovskej či šľachtickej spálne a s postupujúcim časom bola vaňa presunutá do samostatnej miestnosti, ktorá opäť spĺňala funkciu kúpeľov.
Nie je tomu však tak dávno, čo sa voda musela ohrievať na kachliach a potom prelievať do drevených kadí alebo korýtok. Títo predchodcovia váň tvorili obyčajne súčasť kuchyne, ktorú oddeľovala plachta alebo záves. Kúpeľňa, ako samostatná miestnosť sa začala objavovať až v dobe, kedy bola do domov zavedená voda.
Rohové vane zaznamenali boom až s príchodom akrylátu, ktorý umožnil vytvarovať vaňu do rôznych designov. Dlhú dobu patrili rohové vane k vysokému luxusu vybavenia kúpeľne, ale v dnešnej dobe sú skôr zanedbávané a nahradzované priestrannými sprchovacími kútmi. Jedným z dôvodov, prečo od nich ľudia upúšťajú, je priestor. Rohová vaňa, si oproti tým klasickým, vyžaduje viac miesta a teda je vhodná skôr do väčších kúpeľní. Ďalším záporom je veľký objem a teda väčšia spotreba vody a elektrickej energie. Na druhej strane však rohové vane ponúkajú pohodlie a komfort pre telo a praktický odkladací priestor s možnosťou sedenia.
Rohové vane sú vyrábané v dvoch základných typoch:
• symetrické rohové vane – majú tvar pravouhlého trojuholníka so
zhodne dlhými odvesnami
• asymetrické rohové vane – disponujú rôzne dlhými odvesnami a sú
žiadanejšie predovšetkým pri rekonštrukcii alebo v menších
kúpeľniach.
Ponuka rohových vaní je na slovenskom trhu veľmi pestrá, vyrábajú sa v pravom alebo ľavom prevedení, s hlbokým či plytkým sedadlom a v rôznych tvarových dizajnoch.
Rohové vane sú vyrábané z akrylátu, čo je pružný, dobre tvarovateľný a tvrdý termoplast. Medzi jeho ďalšie plusy patrí dobrá tepelná izolácia, jednoduchá údržba, vysoká odolnosť a nekĺzavosť. Bežná hrúbka váň je 5 mm, kvalitnejšie a drahšie typy disponujú hrúbkou 8 mm. Najčastejšie sa rohové vane vyrábajú v dĺžke 140 – 150 cm. Najväčšie typy ponúka spoločnosť VAGNERPLAST – Aténa a spoločnosť RAVAK – Gentiana, o rozmeroch 150×150 cm.
Hoci je v posledných rokoch stále obľúbenejšie sprchovanie, určite by nikto z nás neodmietol ponoriť sa do horúcej vody a nechať na seba pôsobiť vonné oleje, bylinné soli či len tak relaxovať pri obľúbenej hudbe.
Článok Rohové vane bol publikovaný 12. června 2013 v 15.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Vane do kúpeľne 01.02.2013 08.00
- Sedadlá do vane 27.01.2013 06.30
- Luxusné vane z BluBleu 28.10.2013 06.15
- Potrebujete sa nabiť energiou? Skočte do horúcej vane! 15.07.2015 15.30
- Kúpanie v drevenej vani 06.05.2013 06.45
Top 10
- Zamilujte si leňošky
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Kúpanie v drevenej vani
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Leňošky a kreslá - štýlovo a pohodlne
- Relaxačné kreslo
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa