Príbory

Tagy:  lyžice, nože, vidličky

Sponzorované odkazy:

Príbory

Jedálenské príbory zohrávajú u človeka v rámci historického vývoja dôležitú kultúrnu aj sociálnu úlohu. Tvoria základ stolovania, bez príborov sa v dnešnom civilizovanom svete nezaobíde žiadna vyspelá kultúra.

Prvým jedálenským náčiním bola drevená lyžica, ktorú ľudia používali už v staroveku. Bohaté rodiny a predovšetkým šľachta používali pri stolovaní lyžice zo striebra. Lyžica mala krátku rukoväť a slúžila predovšetkým na konzumáciu polievok a kašovitých pokrmov.

príborypríbory

Vývojovo druhým v poradí bol nôž, ktorý sa v prvopočiatkoch svojej existencie používal skôr na krájanie chleba a mäsa. Pri stolovaní bol často položený doprostred stola, kde bol k dispozícii všetkým stolovníkom, ktorí si ho medzi sebou navzájom požičiavali, tí bohatší mali nože vlastné. Prvé nože boli skôr s ostrejšou špičkou, tzv. nože na krájanie, rezacie. Príborový nôž, ktorý sa aspoň tvarovo a funkčne podobal tým dnešným, je známy až od 18. storočia.

Vidlička sa stala až treťom, teda poslednou v základnom rade príborovej sady, jedálenským nástrojom. Najväčším dôvodom boli pravdepodobne náboženské predsudky, keď bola vidlička označovaná ako diablov nástroj, ktorý nepatrí na stôl. Tie úplne prvé vidličky mali iba dva bodce a rukoväť zvyčajne zhotovenú zo slonoviny alebo dreva. Vidličky s tromi kratšími hrotmi boli používané až začiatkom 18. storočia. Prvým národom, ktorý začal vidličky pri stolovaní bežne využívať boli Taliani, ktorí si ich osvojili už v 16. storočí.

Základný príbor, zložený z lyžice, noža a vidličky, bol štandardne využívaný pri stolovaní až v polovici 17. storočia. V Čechách sa prvýkrát príbor objavil a bol používaný na Vlašimskom zámku.

Medzi najkvalitnejšie príbory 21. storočia patria tie, ktoré majú označenie 18/10, čo znamená, že sú vyrobené z ušľachtilej, nehrdzavejúcej ocele, ktorá od tej základnej navyše obsahuje podľa označenia 18% chrómu a 10% niklu. Pokrmy, ktoré sú konzumované takto kvalitnými príbormi, nestrácajú vitamíny ani minerály, ale musíme samozrejme počítať s niekoľko násobne vyššou cenou. Príbory dnešnej doby sú vysoko funkčné a kvalitné, odolné voči korózii a kyselinám, špeciálne vyvinuté tak, aby boli vhodné do umývačiek. Medzi ich ďalšie typické vlastnosti patrí predovšetkým vysoký lesk, chuťová neutrálnosť, rozmanitý výber predovšetkým v dekóroch a v kombináciách s ďalšími materiálmi, ako je napr. plast či drevo.

Základnú zostavu jedálenských príborov v domácnostiach tvoria:
• polievková lyžica
• nôž
• vidlička
• dezertná či kávová lyžička

Odborníci však uvádzajú na 200 druhov jedálneho náčinia, z ktorých k tým typickejším patrí napr. vidlička na rybie pokrmy, šalátové príbory, vidlička na fondue, lyžica na špagety, rezacia vidlička na syr, príbor na morské plody. Toto náčinie je však skôr záležitosťou luxusných reštaurácií či veľkých labužníkov, ktorí k perfektnému jedlu požadujú perfektný servis.

Dobrý vzhľad a funkčnosť jedálenských príborov môžeme zachovať len vtedy, ak ich údržbe venujeme náležitú starostlivosť. Dobu ich životnosti predlžuje predovšetkým umývanie v teplej vode s následným odkvapkaním a voľným oschnutím. Odborníci tvrdia, že dnes takmer všetky príbory je možné dať do umývačiek riadu, ale záruku vám na to neposkytnú. A tak teda rada na záver, ak chcete, aby Vaše príbory vyzerali stále tak dobre, ako ste ich kúpili, správajte sa k nim šetrne a oni Vám za to budú slúžiť na večné časy.

Článok Príbory bol publikovaný 17. července 2013 v 15.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...