Detská izbička

Tagy:  izbička, detská izbička, detská izba

Sponzorované odkazy:

Detská izbička

Každé dieťa si vyžaduje vlastný priestor, v ktorom sa bude hrať, učiť sa a spať – priestor, v ktorom bude vyrastať. Detská izba je najnáročnejšia miestnosť v byte, ktorá vyžaduje najčastejšie obmenu nábytku a doplnkov. S vekom dieťaťa prichádzajú nové požiadavky na nábytok, doplnky, farebnosť a dizajn interiéru.

Farebnosť

Deti majú rady všetko, čo je farebné – teda väčšine detských izbičiek dominujú pastelové a veselé farby. Interiér izby by sme však mali farebne ladiť veľmi umiernene, pretože nie dlho bude dieťaťu vyhovovať napr. rozprávkovo vymaľovaná stena. Najtypickejšou farbou na vymaľovanie detských izieb je teplá žltá, ktorá pôsobí relaxačne, energicky a znižuje agresivitu. Medzi upokojujúce farby patria svetlé odtiene ružovej, modrej či zelenej. Pre tých najmenších je najvhodnejším riešením pripevniť na stenu papier, pretože nie zriedka sa stáva, že si milé deti chcú izbu vymaľovať sami.

Podlaha

Do určitého veku dieťaťa predstavuje podlaha najčastejšie využívanú plochu, na ktorej sa hrá, oddychuje a „pracuje“. Podlahová krytina by mala byť z ľahko udržiavateľnych materiálov, z ktorých najvhodnejšími sú podlahy plávajúce, korkové alebo linoleové. Koberec v detských izbách pôsobí útulnejším a teplejším dojmom, budeme však do určitého veku dieťaťa každodenne riešiť jeho údržbu. Najtypickejšími úrazmi sú vyliate farby, vytečené fixky, zašliapaná plastelína či rozliata limonáda. Ak sa aj napriek tomu rozhodneme koberec zaobstarať, voľme hladký typ s protišpinovou a vodoodpudivou úpravou.

Posteľ

Detská posteľ by mala byť bezpečná a zdravotne nezávadná s oblými hranami. Matrac je lepšie voliť z antialergénneho materiálu, pretože molitan môže vyvolať u niektorých detí alergickú reakciu. Veľmi praktickým riešením, najmä v menších izbách, sú 110 cm vysoké lôžka, keď priestor pod nimi je využívaný ako hračkáreň, knižnica alebo úložný priestor pre oblečenie. Optimálna šírka detského lôžka je 80 cm a dĺžka 195 cm. V pubertálnom veku dieťaťa sa za optimálnu šírku považuje 95 – 100 cm.

Osvetlenie

Každé dieťa potrebuje pre pocit bezpečia svetlo. Mimo centrálneho osvetlenia, je potrebné umiestniť menšiu stolovú lampičku priamo k posteli dieťaťa. Lampa, pre tých najmenších, by nemala vydávať príliš intenzívne svetlo, ale iba pološero, pri ktorom bude podľa potreby dieťa zaspávať. S pribúdajúcim vekom dieťaťa kúpime takú lampičku, ktorá bude dávať viac svetla a bude sa môcť regulovať na rôzne smery. Lampička pri posteli dieťaťa je vo svojej podstate nutnosťou, ktorú dieťa ocení predovšetkým v noci, keď si bude potrebovať dôjsť na toaletu. V takom prípade je možné predvoliť nižšiu intenzitu osvetlenia. Pokiaľ detská izba zdieľa viac súrodencov je dôležité, aby každé dieťa malo k svojej činnosti svoju lampu. Ďalšia lampa by mala byť umiestnená na písacom alebo pracovnom stole dieťaťa. Najvhodnejším typom sú kĺbové lampy, pomocou ktorých môžeme svetlo nastaviť na potrebnú časť stola.

Úložné priestory

Pri výbere skrine by sme mali vziať do úvahy, že nebude slúžiť iba na ukladanie oblečenia, ale aj pre ukladanie hračiek. Najlepším riešením je mobilný nábytok, ktorý je možný rôzne zostavovať a posúvať podľa potreby na rôzne miesta. Deti si väčšinou žiadajú veľa šuplíkov, v ktorých ukrývajú svoje poklady, rad poličiek, na ktoré vystavujú tie najlepšie hračky a rôzne krabice, ktoré im slúžia pre okamžitý prísun hračiek.

Pri zariaďovaní detskej izbičky myslime predovšetkým na to, že dieťa veľmi rýchlo rastie. Ak bude izba zariadená v štýle rôznych rozprávok, s nábytkom v tvare hláv rôznych rozprávkových alebo abstraktných postavičiek, nebude dieťaťu v čase nástupu do školy už vyhovovať. V takýchto prípadoch nás čaká kompletná výmena nábytku, nové vymaľovanie a preštylizovanie celého priestoru. A nebude to zadarmo. 

Článok Detská izbička bol publikovaný 3. ledna 2013 v 08.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...