Jedálenské taniere

Tagy:  taniere, jedálenské taniere, porcelánové taniere

Sponzorované odkazy:

Jedálenské taniere

Prvé zmienky o hrnčiarskom ume pochádzajú už z obdobia okolo roku 6000 až 4000 pred Kristom a zakladateľmi sú vyspelé kultúry Ďalekého východu. Taniere sa vyrábali pomocou tenkých valčekov, ktorými sa špirálovito obmotávalo základné dno, ďalšie valčeky sa skladali na tie pôvodné a lepili sa pomocou vody. Veľkým prínosom pre rozšírenie kuchynského a hospodárskeho riadu bol hrnčiarsky kruh na nožný pohon, ktorý sa objavil zhruba v roku 2300 pred Kristom. Začali sa vyrábať rôzne druhy a veľkosti misiek, jedálenské taniere rôznych hĺbok, hrnčeky a menšie vedrá. Glazúrovaný porcelán, vypaľovaný v peciach pri vysokých teplotách sa začal vyrábať na prelome 6. a 7. storočia v Číne. Tu sa objavili aj prvé maľované, glazúrované taniere. Výroba tanierov je spojená s kultúrou a spôsobom stolovania, ktorý sa začal rozvíjať ešte len na začiatku 16. storočia. Do Európy sa luxusný porcelán dostáva až v 17. storočí.

Trendom dnešnej doby sú taniere nezvyklých tvarov, farieb i materiálov. Dávno sú preč doby, kedy sa jedlo len z porcelánových, jednofarebných tanierov, alebo v lepšom prípade modrobielych, tzv. cibulákov.

Tvar

V poslednej dobe sa už upúšťa od módneho hitu malých štvorcových tanierov a opäť sa vracia späť k tanierom okrúhlym, oválnym alebo elipsovým. Klasikou aj napriek tomu zostávajú okrúhle taniere bielej farby, ktorými pri servírovaní nikoho neurazíte a na ktorých najlepšie vyniknú mäsité pokrmy, či netradične nazdobené dezerty. Rustikálny tvar s reliéfnym lineárnym dekorom predstavuje výrazný typ súčasného porcelánu pre domácnosť.

Materiál

Taniere sa najčastejšie vyrábajú z porcelánu a zo skla. Ďalšími materiálmi pre výrobu jedálenských tanierov sú: nerezová oceľ, drevo a plast. Sklenené taniere sú vyrábané v rôznych farebných prevedeniach a tvaroch. Môžu sa používať do mikrovlnnej rúry aj umývať v umývačke riadu. Ich celkový vzhľad pôsobí elegantne, moderne, vkusne a luxusne. Taniere z nerezu sú najviac využívané v reštauračných zariadeniach. V domácnostiach sa príliš neosvedčili, pretože ich údržba je náročnejšia.

Veľkost

Veľkosť tanierov je rôzna a rozlišuje sa podľa toho, čo na nich bude servírované. Priemer klasického taniera určeného pre servírovanie hlavného chodu je 20 cm. V súčasnej dobe na trhu existuje nepreberné množstvo rôznych typov tanierov, medzi ktoré patria napr. taniere: polievkové, dezertné, rybie, omáčkové, servírovacie.

Tanier je základom pokrmu a dopĺňa celkový aj chuťový dojem z jedla. Nezáleží na tom, či podlieha módnemu trendu, z akého materiálu je, najdôležitejšie však je, že vám z neho jedlo chutí.

Článok Jedálenské taniere bol publikovaný 21. ledna 2013 v 06.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing.Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...