Patina starého nábytku
Sponzorované odkazy:
Máte radi čaro starých čias? Okúzľuje vás romantika starého nábytku spojená navyše so zručnou remeselnou prácou? Ako opak dnešných minimalistických trendov a jednoduchých línií sa staré veci a nábytok stávajú čoraz vyhľadávanejšie aj medzi mladou generáciou. Prečo je teda patinovanie dnes také žiadané a čo to vlastne patina znamená?
Kúzlo starých čias
Starý vidiecky alebo ak chcete rustikálny nábytok má svoju zvláštnu osobitú atmosféru, ktorá vytvára ilúziu doby minulej s nádychom takzvaných „lepších čias“, keď bol človek bližšie prírode. Mnohí psychológovia tvrdia, že týmto návratom do štýlu „country“ si tak trochu kompenzujeme frustrujúci pocit odcudzenia, ktorým naša spoločnosť trpí. Obklopujeme sa krásnymi a hrejivými materiálmi, ktoré v interiéri navodzujú čistý dojem prírody, pretože sme jej súčasťou, a tento pocit v sebe podvedome túžime rozvinúť. A štýlovo zariadeným interiérom s patinou si umelo nahrádzame túto nostalgiu po „starých dobrých časoch“. V rustikálnom prostredí sa totiž cítime veľmi prirodzene, uvoľnene a bezpečne.
Čo je vlastne patinovanie a ako na ňu?
Patinovaním nazývame výtvarnú techniku, pri ktorej umelo napodobňujeme opotrebenie materiálu v čase, v danom prípade konkrétne nábytku alebo bytových doplnkov. Nábytok s takouto žiaducou patinou môžeme buď kúpiť priamo v obchode alebo si ho dať vyrobiť na želanie. Alebo sa môžeme sami pokúsiť o úpravu niektorých kúskov vlastného staršieho nábytku. Zdanie ošumelosti alebo opotrebovania časom dosiahneme niekoľkými spôsobmi. Patinovať by sme mali len drevo úplne zdravé, bez poškodenia, bez vypadnutých hrčí a bez červotoča, príp. staré kúsky nábytku do tejto podoby dopredu zrenovovať. Jedným z najčastejšie používaných spôsobov patinovania je viacfarebný náter. Predmet sa najprv očistí, odmastí, príp. zbrúsi a potom sa zafarbí tmavším patinovacím základom. Po jeho kompletnom zaschnutí možno pomocou suchého štetca naniesť vybraný odtieň farby, prípadne povrchového vosku. Povrch potom preleštíme mäkkou handričkou tak, aby sa ukázala vrstva s patinovacím základom. Na okrajoch, v priehlbinách či reliéfoch farba zostane tmavá, rovnako ako sa ukáže na veľkých ošetrovaných plochách a tým vzniká dojem patiny i plastickosti. Konečnú podobu je potom možné zafixovať vrchným lakom.
Umelé zostarnutie predmetu možno síce ľahko rozoznať od skutočného, ale o autenticitu tu vôbec nejde. Podstatný je efekt starobylosti a navodenie tejto „pôvodnej dávnej“ atmosféry vo vašom interiéri.
zdroj obrázkov: mimibazar.cz
Článok Patina starého nábytku bol publikovaný 17. března 2014 v 06.30 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Eva Šebestová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Renovácia starého nábytku už je zase v móde 19.09.2023 07.00
- Najnovšie kolekcie záhradného nábytku 22.05.2014 07.00
- Usporiadanie nábytku v malom priestore 16.06.2013 07.30
- Jarné novinky zo sveta nábytku 19.04.2016 06.00
- 6 rád, na čo dať pozor pri nákupe nábytku 01.06.2015 12.00
Top 10
- Dekoračné bábiky s levanduľou
- Test vôní do záchodu - ktoré sú najkvalitnejšie?
- Ako rozdeliť miestnosti v dome?
- 4 tipy na zapekacie misky
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Montáž kuchýň Ikea od Prometod - prenechajte montáž vašej kuchyne profesionálom
- Ako zbaviť starodávny nábytok typického zápachu
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- 3D plotové panely
- Naučte deti láske k prírode pomocou záhrakárčenia
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa