Vane do kúpeľne
Sponzorované odkazy:
Otočiť kohútikom a napustiť vaňu plnú horúcej vody až po okraj, do ktorej sa môžeme ponoriť a v pokoji relaxovať, považujeme dnes za štandard.
História váň siaha až do obdobia antiky, kedy bohatí a urodzení začali starať o svoje telo a hygienu. Do horúcej vody si pridávali rôzne druhy bylín, kvetov a ozdravných olejov. S rastúcou obľubou kúpeľa vznikli vo vyšších spoločenských vrstvách kúpele, v ktorých pripravovali kúpeľ pôvabné kúpeľníčky. Neskôr sa vaňa stala súčasťou kráľovskej i šľachtickej spálne a s postupujúcim časom bola vaňa presunutá do samostatnej miestnosti, ktorá opäť spĺňala funkciu kúpeľov.
Nie je tomu však tak dávno, čo sa voda musela ohrievať na kachliach a potom prelievať do drevených kadí alebo korýt. Príjemný teplý kúpeľ si človek mohol užívať len do doby, než sa voda ochladila, potom by si ju musel ísť opäť zohriať na kachle do vedľajšej miestnosti. Drevené koryto alebo u majetnejších rodín liatinové vane boli zvyčajne súčasťou kuchyne, ktorú oddeľovala plachta alebo záves. Neskôr boli vynájdené ohrievače vody, ktoré sa ponorili priamo do napustenej vane, ale zariadenie stále nespĺňalo ten správny účel. Kúpeľňa, ako samostatná miestnosť sa začala objavovať až v dobe, keď bola do domov zavedená voda.
Tvar vane
Výrobcovia ponúkajú široký sortiment najrôznejších tvarov, podôb a veľkostí vaní, teda je veľmi ťažké vybrať takú, ktorá by spĺňala predovšetkým relaxačnú funkciu a pohodlie. Vaňu môžeme vybrať klasickú alebo atypických tvarov, medzi ktorými nájdeme ovál, obdĺžnik, mnohouholník, kruh alebo rohovú variantu.
Pred kúpou
Nie všetko, čo krásne vyzerá aj chutí a o to viac platí spomínané porekadlo o správnom výbere vane. Pred samotnou kúpou by sme mali vaňu priamo u výrobcu vyskúšať, či nám vyhovuje veľkosťou i tvarom. Vnútorná časť vane by mala byť ergonomicky prispôsobená ľudskému telu, teda by sme v nej mali nachádzať úľavu a pohodlie. Výber vane je však ovplyvnený danými rozmermi a priestorovým riešením kúpeľne.
Typy váň
Klasické vane
Štandardom mnohých slovenských kúpeľní sú klasické vane, ktoré si svoju obľubu držia najmä vďaka nízkym cenovým kategóriám. Uplatnenie klasických vaní je predovšetkým v menších kúpeľniach alebo v domácnostiach, ktoré sú zamerané na klasiku a neuprednostňujú luxus, modernosť a vyššiu pohodlnosť. Ďalej sú inštalované v kúpeľniach, v ktorých majiteľ vyžaduje len vymeniť starú liatinovú vaňu za novú alebo pri menších rekonštrukciách.
Voľne stojace vane
Vaňa umiestnená uprostred miestnosti pôsobí veľmi efektívne, ale vyžaduje zložitejšiu a prácnejšiu montáž, viac priestoru a vyššie finančné prostriedky. Tento druh váň sa montuje pomocou podperných systémov, ktoré sú štandardnou súčasťou každej vane určenej pre umiestnenie do priestoru. Voľne stojace vane sú postavené na nožičkách, ktoré sú vyrobené zo silného nosného materiálu alebo môžu byť položené na špeciálnej drevenej či kovovej doske. Ďalšou možnosťou umiestnenia vane v priestore je jej kompletné obloženie dlažbou, čo však vyžaduje veľmi šikovného a kvalitného obkladača. Luxusne pôsobia oválne modely váň alebo vane s osemhrannými tvarmi. Podmienkou pre umiestnenie voľne stojacej vane je predovšetkým priestorová kapacita kúpeľne a pohodlná prístupnosť zo všetkých strán.
Zápustné vane
Zápustné vane predstavujú nový trend a prvotriedny luxus vo svete kúpeľňového vybavenia. Danému interiéru dodávajú prvok nadčasovosti, ktorý sa dokonale snúbi so súčasnými požiadavkami na kúpeľňový interiér. Zápustné vane môžu disponovať takmer akýmkoľvek tvarom, ktorý je dostupný na slovenskom trhu. Vaňa zabudovaná v podlahe je absolútnym vrcholom najmodernejšieho kúpeľňového interiéru, ale vyžaduje veľmi ťažkú a technicky náročnú montáž. Menej náročnejším riešením je zapustenie vane do namurovaného sokla, čo však pôsobí už štandardným dojmom.
Masážne
Masážne vane sa delia na perličkové a hydromasážne, ich dizajn je elegantne formovaný a vďaka kvalitnému povrchu predstavujú ľahkú údržbu. Vodná masáž podporuje krvný obeh, spevňuje pokožku a zabraňuje ukladaniu podkožného tuku.
Systém perličkovej masážnej vane spočíva v otvoroch, ktoré sú rozmiestnené na dne vane, z ktorých vychádza do vody vzduch, ktorý sa premení v jemné perlenie. Mierne perlenie má výrazný vplyv na činnosť lymfatického systému a na krvný tlak.
Vane s hydromasážnym systémom masírujú určité časti ľudského tela silným tlakom podvodných trysiek. Tento druh masáže je výborný najmä pre regeneráciu namáhavých svalových partií a podporuje ich prekrvenie. Systém býva ovládaný pneumatickým ovládaním alebo elektronicky.
Rohové vane
Rohové vane zaznamenali boom až s príchodom akrylátu, ktorý umožnil vytvarovať vaňu do požadovaného dizajnu, tvaru a veľkosti. Rohová vaňa, si oproti tým klasickým, vyžaduje viac miesta a teda je vhodná skôr do väčších kúpeľní. K záporom patrí aj jej veľký objem a teda väčšia spotreba vody a elektrickej energie. Na druhej strane však rohové vane ponúkajú pohodlie a komfort, ktoré doprajú telu relaxáciu, oddych a nabratie novej energie. Rohové vane sa vyrábajú v dvoch základných typoch:
• symetrické rohové vane – majú tvar pravouhlého trojuholníka so zhodne dlhými odvesnami
• asymetrické rohové vane – disponujú rôzne dlhými odvesnami a sú žiadanejšie predovšetkým pri rekonštrukcii alebo v menších kúpeľniach
Materiál
Na trhu sa najčastejšie objavujú vane vyrobené z akrylátu alebo smaltovanej ocele.
Akrylát
Prvé modely akrylátových vaní sa na slovenskom trhu objavili v 70. rokoch minulého storočia a ihneď si získali výhradné postavenie nielen medzi výrobcami, ale aj spotrebiteľmi. Vďaka dobre tvarovateľnému materiálu môžu výrobcovia vyrobiť takmer akýkoľvek tvar, ktorý uspokojí aj toho najnáročnejšieho zákazníka. K ďalším veľkým prednostiam patrí montážna variabilita, kedy nie je potrebné vaňu zakaždým obmurovávať, obkladať alebo zamurovávať, ale vo väčšine prípadoch postačia montážne lišty či akrylátové panely. Povrch váň vyrobených z akrylátu zaručuje príjemný a teplý dotyk, vysokú lesklosť a veľmi jednoduchú údržbu. Štandardná hrúbka akrylátu sa pohybuje medzi 4 – 6 mm, kvalitnejšie modely atypických tvarov disponujú akrylátom o hrúbke až 10 mm.
Smaltované vane
Smaltované vane sú prvým nástupcom váň liatinových, ktoré si zachovali niektoré ich prednosti. Povrch oceľovej smaltovanej vane sa zahreje až po niekoľkých minútach po tom, čo sa napustí horúcou vodou. Kvalitnú oceľovú vaňu určuje hrúbka ocele a kvalita smaltu, ktorý tvorí povrchovú úpravu vane. Kvalitné smaltované vane sa vyznačujú minimálnou hrúbkou 2 – 3 mm.
Zmesi
Na trhu sú vo veľkej miere zastúpené vane vyrobené z materiálu rôznych zmesí, kde zvyčajne hlavným materiálom býva akrylát s prísadou. Medzi najbežnejšie využívané prímesi patrí qaryl a marbex.
Atypický materiál
Drevo, sklo a prírodný kameň patria k výstredným materiálom, z ktorých sa tiež vyrábajú vane, ktoré sú vyhľadávané predovšetkým dizajnérmi, architektmi a umelcami, ktorí sa chcú odlíšiť od bežného štandardu.
Článok Vane do kúpeľne bol publikovaný 1. února 2013 v 08.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Rohové vane 12.06.2013 15.15
- Sedadlá do vane 27.01.2013 06.30
- Luxusné vane z BluBleu 28.10.2013 06.15
- Potrebujete sa nabiť energiou? Skočte do horúcej vane! 15.07.2015 15.30
- Kúpanie v drevenej vani 06.05.2013 06.45
Top 10
- Bytové dekorácie - ktoré sú v januári IN?
- Zlaté bytové doplnky - dodajte interiéru štýl
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Intímne osvetlenie na nočný stolík
- Dekoračné bábiky s levanduľou
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Podlaha do detskej izby
- Moderné kreslá do nášho interiéru
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa