Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
Sponzorované odkazy:
Koniec apríla a prvá polovica mája je čas výsadby letničiek do okenných debničiek. Každá chceme mať farebné okná, ozdobené záplavou kvetov. A občas sa nedarí – slnka je veľa alebo málo, do kvetináčov prší alebo naopak stačí víkend mimo domova a kvety sa na prudkom slnku zničia. Prinášame vám rady, ako na to, aby ste s výsledkom boli spokojné a mohli sa tešiť z krásnych hrantíkov až do neskorej jesene.
Letničky na južnú stranu s celodenným slnkom
Na rozpálených parapetoch pod priamym letným celodenným slnkom sa bude dariť výborne muškátom, (pelargóniám) a to staročeským plnokvetým, aj previsnutým pnúcim. Tiež previsnuté surfínie a vzpriamené petúnie budú za také miesto vďačné a odmenia vás bohatou záplavou kvetov. U nich je potrebné dávať pozor na preliatie, rada sa ich chytá pleseň. Tradičné letničky môžeme na južnej strane zameniť za pozdĺžne spájané hrantíky z tých, ktoré vyzerajú dobre v kombináciách – million bells – drobné pestrofarebné previsnuté zvončeky, osteospermum – žiarivé kvety na vzpriamených stonkách, sanvitália – drobné žlté kvety v previsnutých kobercoch, alebo verbena – výrazné červené alebo ružové drobné kvety.
Nenáročné kvety do polotieňa
Okno orientované na východnú alebo západnú stranu, kam dopadá slnko na pár hodín denne, je ideálnym miestom pre pestovanie drobných lobeliek v modrej, ružovej či bielej farbe, previsnuté bacopy v bielej či fialovej, drobné žlté aksamietnice či afrikány potom také hrantíky krásne rozžiaria. Jemné ružové diascie, čiže ostruhatky, dodajú výsadbovým kvetináčom na vzdušnosti a priestorovosti. Tieto kvety sú nenáročné, len je treba nenechať substrát nikdy úplne vyschnúť a nenechať ich voľne na daždi, pri preliatí ľahko zhnijú.
Letničky do tieňa
Aj severné alebo zeleňou zatienené okno, kam nedopadá žiadne slnko alebo len na chvíľu, nemusí zostať prázdne. Na také miesto vysadíme begónie, ponúkané na trhu v najrôznejších farbách a veľkostiach aj v previsnutých odrodách, ich hľuzy sa môžeme pokúsiť uchovať aj cez zimu. Tie budú krajšie na chránenom okne, kam neprší a nefúka, pretože sú krehké. Fuchsie stromčekové aj previsnuté v jemných ružových a fialových tónoch je potrebné viac strážiť pred molicami, preto im bude dobre v prievane. Pestré netýkavky – impatiens rozsvietia každú misu alebo výlevku. Určite je z čoho vyberať a tak sa môžeme s chuťou pustiť do sadenia – počasie nám praje.
Zdroj obrázkov: www.ireceptar.cz
Článok Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa bol publikovaný 23. dubna 2014 v 06.30 v rubrike Byt. Autorom článku je Eva Šebestová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Zaostrené na rúry na pečenie 16.07.2013 15.45
- Nábytok na mieru 17.05.2013 16.15
- Dekorácie na stenu 11.12.2012 14.15
- Kuchyne na mieru 10.03.2013 07.15
- Viete, na čo použiť valček na chlpy? 04.01.2022 09.00
Top 10
- Magnetické koreničky Mago5
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Ozdoby na vianočný stromček s kryštálmi Swarovski
- Moderné domové čísla
- Vianočné dekorácie - viete, ako si ozdobiť okná?
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Chňapky do kuchyne: ručne šité a maľované
- Poschodové postele nie sú len pre deti
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa